Nincs pénzünk a korszerű családi házakra? A rosszabb minőség felé tolódtak a házvásárlók

Nincs pénzünk a korszerű családi házakra? A rosszabb minőség felé tolódtak a házvásárlók

Rosszabbak az idei első félévben eladott családi házak hőveszteségi jellemzői, ugyanakkor a társasházi lakásoké javultak - derül ki az Otthon Centrum Investment Solutions (OCS) 2023 első félévére vonatkozó elemzéséből, amely az OCS hálózatában értékesített és tanúsított ingatlanokat veszi alapul. A hőveszteségi mutató ugyan nem a teljes energetikai jellemzőt jeleni, hanem azt, hogy az épület önmagában (a gépészet nélküli) mekkora hőveszteséggel üzemeltethető, azaz, mennyire korszerű maga a szerkezet, a felhasznált anyagok, és, hogy az épület formája mennyire támogatja a hőveszteség minimalizálását. Az elemzésből az is kiderül, hogy kis mértékben, de nőtt a vegyes tüzelésű, illetve az elektromos fűtési rendszerrel ellátott ingatlanok aránya, miközben a megújuló energiát használóké csökkent.

Így reagáltak a lakásvásárlók az energiaárak növekedésére

Így reagáltak a lakásvásárlók az energiaárak növekedésére

Az MNB adatai szerint az idei első negyedévi lakáspiaci forgalom országos szinten mintegy 43%-kal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, miközben az OTP Ingatlanpont statisztikái alapján az egy éve folyamatosan emelkedő áralku szintje elérte a 7,2%-ot. Ezzel együtt lassan megindult a kínálati árak mérséklődése is. Az OTP legújabb Lakóingatlan Értéktérképe alapján azt vizsgáltuk meg, hogy milyen hatása van ennek a lakásállomány energiahatékonyságára nézve és hogyan változtatta meg a lakásvásárlók döntéseit az energiaárak növekedése.

Minden lakástulajdonost érint a kormány legújabb döntése - Novembertől jön a változás

Minden lakástulajdonost érint a kormány legújabb döntése - Novembertől jön a változás

Korábban többször írtunk arról, hogy a kormány tervei között szerepel az ingatlanok energiahatékonysági tanúsítványaira vonatkozó rendszer átalakítása. Ezúttal az Energiaügyi Minisztérium osztott meg újabb részleteket a novembertől élesedő szabályozásról. Az új rendszerben készülő tanúsítványok többek között enyhítik az építkezőkkel szemben támasztott követelményeket.

Nagy változás jöhet a lakások eladásánál - Erre minden vevőnek és eladónak érdemes odafigyelnie

Nagy változás jöhet a lakások eladásánál - Erre minden vevőnek és eladónak érdemes odafigyelnie

Ahogy korábban írtuk, a kormány arra készül, hogy átalakítja az ingatlanok energiahatékonysági tanúsítványainak rendszerét. A várható módosítás eredményeként ingatlaneladáskor nem lesz kötelező elkészíteni az energetikai tanúsítványt, ugyanakkor a vevő kérheti azt az eladótól. Bár a tervezet kapcsán még nem jelentek meg a pontos részletek, több, témában érintett szakértőt is megkérdeztünk arról, hogy véleményük szerint milyen előnyei vagy hátrányai lehetnek a tervezett intézkedésnek.

Ebben a három kerületben épül fel a budapesti lakások több mint fele - Térképen a területi különbségek

Ebben a három kerületben épül fel a budapesti lakások több mint fele - Térképen a területi különbségek

Az utóbbi években a budapesti új társasházi lakások területi eloszlása erős koncentráltságot mutat. A lakások 29,3 százaléka egy kerületben (XIII. kerület) helyezkedik el, míg az összes lakás több mint fele, egész pontosan 57,6 százaléka a XIII., a XI. vagy a IX. kerületben található - derül ki az MNB, Eltinga - Budapesti Lakáspiaci Riportján alapuló tanulmányából. Hogy pontosan hol is vannak ezek, egy részletes térképen is bemutatjuk.

Egy lépéssel közelebb vagyunk az energiahatékony, zöld és akadálymentesített épületekhez

Egy lépéssel közelebb vagyunk az energiahatékony, zöld és akadálymentesített épületekhez

havi ingatlanpiaci HR, illetve a kéthavi bérbeadási tranzakciókról szóló összefoglalónk mellett, havonta-kéthavonta már az ingatlanok, ingatlanos cégek által kapott minősítésekről, eredményekről is beszámolunk. Nemcsak energetikai minősítésekre kell gondolni, hanem olyan tanúsítványokra is, amelyek például az épületek akadálymentesítési lépéseit értékelik vagy éppen olyan felújítási munkákra, amellyel jelentős energiamegtakarítást érnek el mostantól az ingatlantulajdonosok. 2023 márciusában is voltak épületek, amelyek ilyen elismeréseket szereztek: egy teljes magyar ingatlan-portfólió kapott BREEAM minősítést; akadálymentességi információk állnak már rendelkezésre a Radnóti Színházról; egy nemzetközi tanúsító mostantól A4U szabvány szerinti tanúsítást is fog végezi, illetve nagy eredményeket ért el az energiafelhasználás csökkentése terén a Pólus Center bevásárlóközpont.

Most kiderül, mennyivel ér többet egy lakás, ha modern anyagokból készült

Most kiderül, mennyivel ér többet egy lakás, ha modern anyagokból készült

Az utóbbi években az élet minden területén egyre komolyabb figyelmet kap a környezettudatosság. Az emberi tevékenységek nagyon sokrétű módon hatnak a természeti környezetre, ezen belül az épített környezet meghatározó jelentőséggel bír. Annak érdekében, hogy a kedvezőtlen hatások mérsékelhetők legyenek, szükség van ezek meghatározására és mérésére. 2022-ben a háztartások számára még kézzelfoghatóbbá vált, hogy mennyire energiahatékony a lakóépület, amiben élnek. Bár van, akiben a környezet iránti aggodalom, de a legtöbbek számára a rezsiköltségek alakulása váltotta ki a téma iránti fokozott érdeklődést. Az Otthon Centrum Investment Solutions (OCS) idén először vizsgálta meg, hogy egy év alatt a hálózatában értékesített és az OCS által tanúsított ingatlanok adatai alapján milyen megállapítások tehetők a hazai lakásállomány energiahatékonyságára vonatkozóan.

Fenntarthatóbbak az épületek Budapesten: az irodaházak után már pláza is kapott zöld elismerést

Fenntarthatóbbak az épületek Budapesten: az irodaházak után már pláza is kapott zöld elismerést

havi ingatlanpiaci HR, illetve a kéthavi bérbeadási tranzakciókról szóló összefoglalónk mellett, kéthavonta - most a januárt és februárt illetően - már az ingatlanok, ingatlanos cégek által kapott minősítésekről, díjakról is beszámolunk. Nemcsak energetikai minősítésekre kell gondolni, hanem olyan tanúsítványokra is, amelyek például a hotelek fenntarthatósági lépéseit értékelik. 2023. január és februárban is voltak épületek, amelyek ilyen elismeréseket szereztek: BREEAM Very Good minősítést kapott az Etele Plaza, a GTC Magyarország összes ingatlanja megkapta a kizárólagos zöldenergia-felhasználást igazoló ZÖLD100 tanúsítványt és a Millennium Gardens megkapta az Access4you "GOLD" minősítést.

Most mindenki ezekre az ingatlanokra vadászik

Most mindenki ezekre az ingatlanokra vadászik

A rezsiköltségek emelkedésének hírére nyáron még csak valószínű volt, de az év végére már a számszerűsíthető jelei is megmutatkoztak annak, hogy az enyhe tél ellenére is felértékelődik az energiahatékonyság szerepe és a piac figyelme mindinkább az olcsóbban fenntartható lakások felé fordul. Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője úgy látja, tartós lehet ez a trend, fennmaradhat akkor is, ha már enyhül az emelkedő fenntartási költségek okozta kezdeti bizonytalanság.

Már nemcsak több zöld iroda, hanem zöld hotelek is lehetnek Budapesten

Már nemcsak több zöld iroda, hanem zöld hotelek is lehetnek Budapesten

havi ingatlanpiaci HR, illetve a kéthavi bérbeadási tranzakciókról szóló összefoglalónk mellett, kéthavonta - most november és decembert illetően - már az ingatlanok, ingatlanos cégek által kapott minősítésekről, díjakról is beszámolunk. Nemcsak energetikai minősítésekre kell gondolni, hanem olyan tanúsítványokra is, amelyek például a hotelek fenntarthatósági lépéseit értékelik. 2022. november és decemberben is voltak épületek, amelyek ilyen különböző elismeréseket szereztek:  Nemzetközi minősítést kapott a Budapest ONE, BREEAM Excellence tanúsítványt kapott a Green Court Office és elindult Magyarországon is a fenntartható turizmus minősítés.

Megjelent a

Megjelent a "zöld prémium" a bérleti díjakban: a hazai irodapiacon ráadásul ez kétszámjegyű lehet

Az ESG-nek, azaz a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szabványoknak megfelelő irodaházak az átlagnál magasabb bérleti díjakat érnek el, függetlenül attól, melyik évben épültek – derült ki a CBRE 18 európai piacra kiterjedő elemzéséből. Ez a megállapítás tovább erősíti az európai „Green Deal” azon kezdeményezését, miszerint a meglévő épületek átalakításával hozzájárulhatnak az ingatlantulajdonosok, hogy Európa 2050-re klímasemlegessé váljon.

Energiaszegénységbe kerül sok magyar háztartás - Fel kell újítani az otthonokat, de nincs miből

Energiaszegénységbe kerül sok magyar háztartás - Fel kell újítani az otthonokat, de nincs miből

A lakóépületek és a közintézmények zöldítése volt a fő témája a Cambridge Econometrics, a Budapesti Brit Nagykövetség és a Magyar Közgazdasági Társaság által szervezett online, "Financing of the energy transition in Hungary" elnevezésű konferenciának. Az eladások során kiderült, hogy a magyarok 70%-ának nincs olyan mértékű megtakarítása, ami egy éves fogyasztást fedezni tudna, ezáltal az alacsony energiahatékonyságú otthonok felújítási lehetőségei is korlátozva vannak. Nagy szükség lenne viszont a korszerűsítésre, a magyar otthonok ugyanis 60%-kal több energiát használnak fűtésre, mint az EU-s átlag és a mélyfelújításokkal a felére lehetne csökkenteni a fűtésre használt energiát.

Egyre nagyobb teher a magyaroknak a lakhatási költségek előteremtése

Egyre nagyobb teher a magyaroknak a lakhatási költségek előteremtése

Látszólag visszazökkentünk a járvány után a régi kerékvágásba, ám mégis új pályán haladunk – ez tűnik ki az uniós polgárok lakhatással kapcsolatos kiadásait bemutató legfrissebb statisztikából. Akár tartós tendenciává is válhat az, hogy a lakhatás költségei mind nagyobb részt szakítanak ki a családi költségvetésből, ez ellen pedig az OTP Ingatlanpont szakértője szerint legtöbbet a lakásállomány tudatos rezsicsökkentő felújításával tehetnénk.

Így kell ösztönözni: milliós támogatás a lakosságnak, hogy szuper állapotú és kis energiafogyasztású otthonban éljenek

Így kell ösztönözni: milliós támogatás a lakosságnak, hogy szuper állapotú és kis energiafogyasztású otthonban éljenek

A kibontakozó energiaválság és a háztartások jelentősen megemelkedő rezsiköltségei miatt a lakóingatlanok energetikai hatékonyságának javítása a közeljövőben kiemelt érdekké vált, mind az ingatlantulajdonosok, mind az állam szempontjából. Mégis, mintha túl kis fényt kapnának az energiahatékonysági beruházások itthon, összehasonlítva magunkat a többi európai országgal. Van felújítási támogatásunk - igaz nincs meghatározva, hogy az fűtéskorszerűsítésre vagy a nappali kissé karcos padlójának a cseréjére megy -, illetve volt fél évig zöld hitelünk, és ott van a napelempályázat is, aminek a sikeressége azon múlik, hogy sikerül-e az EU-s pénzekhez hozzájutni. Mindeközben máshol komoly összegeket, vagy kedvezményes hiteleket kapnak a háztartások az energiahatékony felújításokra. Az MNB Lakáspiaci jelentésében összeszedték, hogy az egyes európai országokban milyen lehetőségek vannak.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.